Mentorings palīdz attīstīties karjerā, veidot attiecības un gūt piepildījumu dzīvē gan mentoram, gan mentorējamajam. Izpētīsim, kā darbojas mentorings, kur atrast mentoru un, kā pašam kļūt par mentoru, īpaši pievēršoties resursiem, kas pieejami Latvijā caur GrowMentor.lv.
Kas ir mentors un kāpēc Tev tāds vajadzīgs?
Mentors ir pieredzējis profesionālis, gudrības un vadības avots dažādās jomās. Viņš iedvesmo un palīdz savam mentorējamajam personīgajā un profesionālajā attīstībā. Piemēram, jaunuzņēmumu dibinātāji var meklēt mentoru, lai piesaistītu investorus, pamatojot savas biznesa idejas ar datiem, izstrādājot izaugsmes stratēģiju un daloties ar potenciālo investoru kontaktiem.
Angļu valodā mentors ir vadītājs (mentor), vadāmais ir mentorējamais (mentee) un šo procesu sauc par mentorēšanu (mentoring), vai mentoru darbu (mentorship).
Mentori sniedz nenovērtējamu pieeju uz situācijām, iesaista savus mentorējamos aktīvā darbā un motivē viņus ar personīgo piemēru. Viņi neraksta precīzus risinājumus, vai nerisina problēmas mentorējamo vietā, bet rada apstākļus, lai viņi paši gūtu panākumus.
Saskaņā ar Endeavor pētījumu, 30% veiksmīgo Ņujorkas tehnoloģiju jaunuzņēmumu izmanto mentoringu. Dibinātāji ar visaugstākajiem veiktspējas rādītājiem tika vadīti ar citu pieredzējušu uzņēmēju palīdzību. Šo mentorēšanas modeli izmanto uzņēmēji visā pasaulē. Pēc Stīva Džobsa nāves Marks Cukerbergs pieminēja, ka Apple dibinātājs bija nenovērtējams mentors. Dropbox radītāji Drū Hjūstons un Arašs Ferdovsī tika mentorēti ar veiksmīgu Silīcija ielejas uzņēmēju - Ali un Hadi Partovi palīdzību.
Mentori atbalsta ne tikai uzņēmējus.
Pieredzējuši mentori var palīdzēt izlauzties no veciem paradumiem un ieviest jaunus, risināt ģimenes problēmas, veidot komandas un uzsākt projektus.
Kas kļūst par mentoru?
Par mentoru var kļūt ikviens ar personīgu pieredzi un vēlmi palīdzēt citiem. Daudzi mentori piedāvā savu vadību bez maksas. Viņi sniedz atbalstu, lai iegūtu jaunu pieredzi, dalītos savās zināšanās un pilnveidotu savas prasmes. Mentori iegūst cieņu un reputāciju savās kopienās caur savu mentorējamo veiksmīgajiem gadījumiem. Savukārt, mentorējamie var piedāvāt mentoriem daļu jaunā uzņēmumā vai konsultanta amatu.
Mentoru veidi.
Mentors veido ilgtermiņa attiecības, lai atbalstītu savu mentorējamo attīstību un palīdzētu risināt tūlītējas problēmas. Viņi koncentrējas uz personas vispārējo attīstību. Mentori izmanto rīkus no koučinga, apmācības un fasilitēšanas.
Koučs.
Palīdz mentorējamajam sasniegt konkrētus profesionālos vai dzīves mērķus, kas tiek saskaņoti sākumā. Kā mentors, koučs konsultē, organizē procesu un dalās pieredzē. Piemēram, uzņēmuma darbinieks var meklēt kouča palīdzību, lai kļūtu par nodaļas vadītāju. Koučs strādās ar darbinieka pašreizējo uzvedības modeli, paradumiem, zināšanām un prasmēm, lai sagatavotu viņu vadīt nodaļu.
Treneris.
Attīsta specifiskas prasmes ar skaidru rezultātu. Treneri strādā saskaņā ar sagatavotu apmācības programmu, kas atbilst auditorijas vajadzībām. Piemēram, ja uzņēmuma mārketinga speciālisti nespēj izdomāt jaunas reklāmas metodes, neformālās izglītības treneris iemācīs viņiem radošās tehnikas un parādīs, ko darīt tālāk.
Procesa virzītājs jeb fasilitators.
Fasilitatora uzdevums ir vadīt dalībniekus, lai atrisinātu problēmu, balstoties uz viņu personībām un darba stiliem. Fasilitators vada auditoriju cauri procesam, izvēloties piemērotus rīkus sesijas laikā. Viņi nezina, kāds būs iznākums vai risinājums. Piemēram, ja lielas kompānijas augstākā vadība nevar atrisināt augsto darbinieku maiņu, fasilitators iesaista auditoriju problēmā un vada viņus līdz risinājumam.
Mentora un mentorējamā pienākumi.
Mentorings ir veiksmīgs, ja abas puses aktīvi piedalās. Mentorējamais ir procesa vadītājs, definē un virza kopīgo darbu, lai sasniegtu profesionālos vai personīgos mērķus. Viņi ierodas uz katru tikšanos, gatavi apspriest savu progresu šo mērķu sasniegšanā.
Mentors rada drošu atmosfēru, veicinot mentorējamo uzdot grūtus, personiskus jautājumus. Viņš sniedz godīgu, objektīvu atgriezenisko saiti pēc mentorējamā lūguma. Mentors atbild uz jautājumiem, uztur darba virzienu un nosaka mentorēšanas robežas. Gan mentori, gan mentorējamie atzīst savu atbildību un var pārskatīt, vai ieviest jaunus noteikumus jebkurā mentorēšanas attiecību posmā.
Tiem, kas Latvijā meklē izaugsmi un virzienu savā karjerā, GrowMentor.lv piedāvā platformu, kurā pieredzējuši mentori ir gatavi vadīt cauri profesionālajam piedzīvojumam, nodrošinot personalizētus padomus un atbalstu, kas pielāgots specifiskajām vajadzībām.
Mentora atrašana caur GrowMentor.lv.
Latvijā GrowMentor.lv sniedz unikālu iespēju sazināties ar pieredzējušiem profesionāļiem dažādās nozarēs. Neatkarīgi no tā, vai sāc jaunu biznesu, vēlies uzlabot savas prasmes, vai meklē vadlīnijas karjeras attīstībā, GrowMentor.lv ir mentori, kas var sniegt nepieciešamo ieskatu un padomu, lai gūtu panākumus.
Atceries, ka mentors nav tikai vadītājs, bet gan partneris Tavā izaugsmē. Viņš dalās savā ceļojumā, lai apgaismotu Tavu ceļu.